تسهیل پرداخت بدهی‌های عراق با لغو تحریم واکسن کرونا

«سید حمید حسینی» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به پرداخت ۱۲۵ میلیون دلار برای واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس، تصریح کرد: این مبلغ از سهم بدهی های عراق به بانکی در سوئیس پرداخت شده است و به زودی به کشور وارد خواهد شد.

وی با بیان اینکه عراق در هفته های گذشته قول پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا را به ایران داده بود، خاطرنشان کرد: با لغو تحریم آمریکا علیه کشور در زمینه واکسن کووید ۱۹، عراق نیز بهانه ای برای به تاخیر انداختن در پرداخت بخشی از بدهی خود نداشت.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اظهار داشت: لغو تحریم های آمریکا راه را برای دریافت بخشی از پول های بلوکه شده ایران در عراق باز کرده است تا این کشور بدون درگیری با مشکلات تحریم بدهی خود را بابت خرید برق و گاز پرداخت کند.

به گفته حسینی، پول های بلوکه شده ایران در بانک تجارت عراق برای دستیابی به اقلام دارویی بسیار کارساز است.

وی تاکید کرد: با ورود این واکسن ها نگرانی کسانی که در انتظار دریافت دوز دوم هستند رفع خواهد شد و روند واکسینه کردن افراد بالای ۵۰ سال نیز تسریع می شود.

به گزارش ایرنا، صبح امروز رضا اردکانیان وزیر نیرو اعلام کرد که با پیگیری‌های به عمل آمده، از منابع ارزی موجود در بانک تجارت عراق، امروز مبلغ ۱۱۵ میلیون فرانک سوئیس به حساب بانکی در این کشور برای دریافت ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس واریز شد.
وی همچنین پیشتر اعلام کرده بود: ارز مورد نیاز خرید واکسن کرونا از روسیه از محل مطالبات‌ ایران از عراق تامین و به زودی نخستین پرداخت انجام می‌شود.

«عبدالناصر همتی» رییس کل سابق بانک مرکزی، حجم منابع ارزی ایران در عراق حدود پنج میلیارد دلار اعلام کرده بود.

دادلیکو

درباره ی nhjkgfs52893

مطلب پیشنهادی

عرضه مرغ در خارج از شبکه توزیع کشور به حداقل رسیده است

به گزارش ایرنا، جمشید گل‌پور روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی نحوه ثبت اطلاعات گوشت مرغ درسامانه جامع تجارت وسامانه رهگیری …