جهش تولید در مناطق آزاد با بهره‌برداری از ۵۰ پروژه زیربنایی

به گزارش ایرنا، صبح امروز (۳۱ خردادماه) رییس جمهوری به صورت ویدیو کنفرانسی در قالب هفتاد و چهارمین برنامه افتتاح «تدبیر و امید برای جهش تولید»، طرح هایی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان، گیلان و سیستان و بلوچستان افتتاح کرد تا از امروز در مدار فعالیت برای خدمت رسانی به مردم قرار بگیرد.

در همین راستا، «حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی» با بیان اینکه از آغاز سال ۹۹ تا امروز هفتاد و چهارم رویداد افتتاح پشت سر گذاشته شده است، تصریح کرد: این روند به جهانیان نشان می دهد که ایران مرکز سرمایه گذاری و تولید است و مردم ایران علاقه‌مند به آبادانی کشور خود هستند.

وی با مهم خواندن سرمایه گذاری مردم خاطرنشان کرد: اگر مردم به آینده کشور و سود سرمایه گذاری خود امید نداشتند، ۲۴۸ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد سرمایه گذاری نمی‌کردند.

روحانی با بیان اینکه آغاز فعالیت پروژه هایی به ارزش ۷۰ هزار میلیارد تومان نشان از عظمت این ملت است، تاکید کرد: ایجاد بورس بین المللی، بانک آبشور حاکی از قرار گرفتن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در مسیر توسعه و پیشرفت است.

همچنین «حمیدرضا مومنی» دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به ایجاد تالار بورس در کیش، خاطرنشان کرد: این موضوع به عنوان مهمترین بستر اقتصادی برای جذب سرمایه های خارجی با اتصال به اقتصاد جهانی ایجاد خواهد شد تا از طریق شیوه های استاندارد و قابل کنترل با تامین نیازهای مالی و ارزی کشور مسیر مطمئنی برای صادرات کالاهای تولیدی داخلی فراهم کند.

وی با بیان اینکه سهم دولت در سرمایه گذاری پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی چهار درصد است، تاکید کرد: طی چهار دوره آیین افتتاحیه ۶۲۱ پروژه سرمایه گذاری و زیربنایی در این محدوده ها به ارزش سرمایه گذاری ۲۴۸ هزار میلیارد تومان در حال اجرا است که به طور متوسط ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و برای ۳۷ هزار نفر اشتغالزایی مستقیم به همراه خواهد داشت.

مومنی در پایان از رییس جمهوری درخواست که برای تسریع در فرآیند فعالیت بورس بین الملل و صدور مجوز برای بانک آبشور و بانک اختصاصی دستورات لازم را صادر کند.

۱۰۲ طرح در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افتتاح و کلنگ زنی شد

در هفتاد و چهارمین برنامه افتتاح «تدبیر و امید برای جهش تولید»، طرح هایی در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خوزستان، هرمزگان، گیلان و سیستان و بلوچستان با حضور ویدیوکنفرانسی رییس‌جمهوری افتتاح شد که مربوط به سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری- صنعتی کیش، قشم، اروند، ارس، انزلی بود و با ارزش سرمایه گذاری هشت هزار میلیارد تومان برای حدود ۲ هزار و ۹۰ نفر اشتغالزایی مستقیم کرده است.

این طرح ها شامل ۱۵ پروژه تولیدی و اقتصادی به ارزش سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۶۱۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۵۷۵ نفر در ارس، ۱۱ طرح اقتصادی و زیربنایی به ارزش سرمایه گذاری ۲۲۵ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۲۶۰ نفر در اروند، ۱۵ پروژه تولیدی و زیربنایی به ارزش سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۸۸۰ نفر در قشم و ۹ طرح اقتصادی و تولیدی به ارزش سرمایه گذاری ۲ هزار و ۶۸۹ میلیارد تومان اشتغالزایی برای ۳۷۵ نفر می شد.

همچنین ۵۰ پروژه دیگر با سرمایه گذاری ۶۴ هزار و ۱۹۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی هفت هزار و ۱۱۷ نفر با فرمان رییس جمهوری، عملیات اجرایی خود را آغاز کردند که شامل عملیات کلنگ زنی هشت پروژه در منطقه آزاد ارس با اعتبار سرمایه گذاری یک هزار و ۷۶۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۷۳۸ نفر، ۶ پروژه در منطقه آزاد اروند با اعتبار سرمایه گذاری سه هزار و ۵۱۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۴۰۵ نفر، یک پروژه در منطقه آزاد انزلی با اعتبار سرمایه گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۱۲۰ نفر، سه پروژه در منطقه آزاد چابهار با اعتبار سرمایه گذاری ۴۶ هزار و ۲۱۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۵۶۲ نفر، ۱۴ پروژه در منطقه آزاد قشم با اعتبار سرمایه گذاری هفت هزار و ۳۲۸ میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۹۳۶ نفر، ۱۰ پروژه در منطقه آزاد کیش با اعتبار سرمایه گذاری سه هزار و ۵۷۹ میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و ۶۸۶ نفر و هشت پروژه در منطقه آزاد ماکو با اعتبار سرمایه گذاری یک هزار و ۲۱۳ میلیارد تومان و اشتغالزایی برای ۶۷۰ نفر می شود.

تاکنون چهار رویداد برای افتتاح طرح های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شده است که در نخستین گام بهره‌برداری از طرح ها در شهریورماه سال ۹۹، ۵۸ پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان و اشتغال چهار هزار و ۴۱۲ نفر آغاز شد و در گام دوم در دی ماه سال گذشته ۶۰ پروژه به ارزش سرمایه ‌گذاری ۹ هزار میلیارد تومان و اشتغال سه هزار و ۲۰۰  نفر افتتاح شد و در دوره سوم در فروردین ۱۴۰۰ نیز ۳۹ طرح با سرمایه‌ گذاری هفت هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای حدود پنج هزار و ۴۲ نفر به بهره‌ برداری رسید و در آخرین مرحله همزمان با عید فطر در اردیبهشت ماه سال جاری، ۹۴ پروژه به ارزش ۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال ۲ هزار و ۹۴۳ نفر فعالیت خود را آغاز کردند.

در مجموع چهار دوره گذشته افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال ۹۹ تاکنون، ۲۵۱ طرح با اعتبار ۳۸ هزار میلیارد تومان و حدود ۱۶ هزار نفر اشتغال به بهره برداری رسیده است.

ایران اکنون دارای مناطق آزاد تجاری-صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو است و طی هفته های گذشته تشکیل هفت منطقه آزاد و ۱۳ منطقه ویژه اقتصادی جدید نیز تصویب شد و در دستور کار دولت قرار گرفت.

دادلیکو

درباره ی nhjkgfs52893

مطلب پیشنهادی

عرضه مرغ در خارج از شبکه توزیع کشور به حداقل رسیده است

به گزارش ایرنا، جمشید گل‌پور روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی نحوه ثبت اطلاعات گوشت مرغ درسامانه جامع تجارت وسامانه رهگیری …