تجارت ایران و ارمنستان ظرفیت قابل توجهی دارد

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اتاق بازرگانی ایران،در دیدار واروس سیمونیان معاون وزیر اقتصاد ارمنستان با غلامحسین شافعی رییس اتاق ایران به ظرفیت‌های دو کشور برای همکاری دوجانبه تاکید شد.
شافعی در این دیدار با اشاره به روابط حاکم بین ایران و ارمنستان گفت: سابقه ارتباط دو کشور بسیار طولانی است، ارمنستان بعد از استقلال در حوزه قفقاز و آسیای مرکزی به لحاظ رشد اقتصاد ممتاز شد و توسعه بخش خصوصی آن با سرعت قابل‌توجهی شکل گرفت.
وی با بیان اینکه اقتصاد ارمنستان در طول این مدت تحول فوق‌العاده‌ای داشته است، تصریح کرد: ارمنستان اقتصادی آزاد دارد که باعث شده از رشد خوبی برخوردار شود همچنین با سرعت خوبی به سازمان تجارت جهانی پیوسته و جایگاه خود را به دست آورده است.
شافعی خاطرنشان کرد: ارمنستان در اوراسیا حضوری اثرگذار داشته و تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیا است که با ایران مرز مشترک دارد. بنابراین از نظر روابط اقتصادی، این کشور موقعیت منحصربه‌فرد دارد.
وی تصریح کرد: ایران و ارمنستان روابط همه‌جانبه، نزدیک و طولانی دارند؛ اگرچه روابط اقتصادی هم‌پای روابط سیاسی جلو نرفته است. باید در حوزه روابط اقتصادی هم همسان‌سازی رخ دهد.
وی تأکید کرد: زمینه همکاری مشترک میان دو کشور از تنوع بالا و ظرفیت قابل‌توجهی برخوردار است، حوزه معدن، توسعه دام‌پروری و کشاورزی از این زمینه‌هاست. در مورد همکاری معدنی شاید بتوانیم در حوزه مس و طلا فعالیت داشته باشیم؛ همچنین در زمینه منسوجات، پوشاک، ساختمان‌سازی، خدمات فنی و مهندسی ظرفیت قابل‌توجهی برای همکاری وجود دارد. حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت با توجه به موقعیت گرجستان و ارمنستان می‌تواند به توسعه زیرساخت و راه‌های زمینی کمک کند.
وی افزود: اتاق مشترک ایران و ارمنستان از اتاق‌های فعال است و می‌تواند به آماده شدن این بسترها کمک کند. ما از همکاری دوجانبه و توسعه همکاری اقتصادی استقبال می‌کنیم.
شافعی گفت: ایران علاقه‌مند به همکاری با کشور ارمنستان است و شاید بزرگ‌ترین مانع در مسیر تحریم باشد، با برداشته شدن این مانع بخش بزرگی از مشکلات حوزه تجارت، تهاتر و توسعه روابط اقتصادی حل خواهد شد.
شافعی ادامه داد: سرمایه‌گذاری مشترک و سیاست‌های تشویقی مسیر خوبی برای توسعه اقتصادی است. البته حوزه دیگر کار حوزه کشاورزی و کشت فراسرزمینی است که ما می‌توانیم در این حوزه به دلیل مشکل کم‌آبی در ایران، همکاری خوبی با ارمنستان داشته باشیم.
همچنین واروس سیمونیان، معاون وزیر اقتصاد کشور ارمنستان گفت: روابط همه‌جانبه با ایران برای ارمنستان اهمیت بالایی دارد و ما برای عملی شدن توافق‌ها اینجا هستیم و به جایگاه مثبت ایران در منطقه اهمیت قائل هستیم و ایران را کشوری دوست در همکاری‌های دوجانبه می‌دانیم.
وی تصریح کرد: این اشاره درستی است که سطح روابط اقتصادی دو کشور هم‌سطح روابط سیاسی نیست و باید برای ارتقای آن تلاش کنیم. این علامت و هشداری است تا سطح روابط اقتصادی را به سطح روابط سیاسی برسانیم و بین این دو موازنه برقرار باشد.
سیمونیان تاکید کرد: ما در این روزها سعی کردیم موانع و مشکلات را شناسایی و برای رفع آنها باید به توسعه زیرساخت‌ها اقدام کنیم تا درنتیجه همکاری منطقه‌ای را توسعه دهیم. ارمنستان بعد از فروپاشی نظام کمونیسم به سازمان تجارت جهانی ملحق شده است.
به گفته معاون وزیر اقتصاد ارمنستان گاه موانعی بر مسیر توسعه و روابط ارمنستان ایجاد می‌شود ولی ارمنستان به تمام تعهدات خود وفادار است.
وی تصریح کرد: ارمنستان تنها کشور عضو اتحادیه اوراسیا است که با ایران مرز زمینی دارد و می‌تواند دسترسی ایران را به بازارهای 200 میلیونی اتحادیه اوراسیا هموار کند. ما بارها گفته‌ایم که آماده همکاری با شما هستیم و این گفته تشریفاتی نیست؛ ارمنستان عمیقاً در کنار ایران در اتحادیه اوراسیا قرار دارد. باید همکاری اقتصادی دو کشور در اوراسیا گسترده شود تا زمان شروع تجارت آزاد و به صفر رسیدن عوارض گمرکی مانعی در مسیر همکاری نباشد.
وی تصریح کرد: ما معتقدیم که برای یک اقتصاد توسعه‌یافته، زیرساخت‌های توسعه‌ای لازم است. سازوکارهایی که براساس آن بتوان روابط دوجانبه را گسترش داد. از طرفی ما می‌توانیم همکار خوبی برای ایران رد ارتباط با کشورهای ثالث در حوزه تجارت ترجیحی باشیم.
معاون وزیر اقتصاد کشور ارمنستان تأکید کرد: وقتی صحبت از همکاری مشترک است باید امکانات خود را وارد مرحله عمل کنیم. ما سیاست مشترکی با اوراسیا در تولید دارو و داریم. اگر تولید دارویی در ارمنستان به ثبت برسد، این بدان معنی است که آن محصول می‌تواند به بازار روسیه وارد شود.
به گفته سیمونیان تمام شرکت‌های ثبت‌شده در ارمنستان و فرصت برابر برای ورود به بازار جهانی دارند و این فرصت در اختیار کشور ارمنستان است و فعالان اقتصادی ایرانی می‌توانند از این بستر استفاده کنند.
معاون وزیر اقتصاد ارمنستان گفت: اعزام هیات تجاری در دستور کار اتاق بازرگانی ارمنستان است و در این هیات در حوزه کشاورزی هم گفت‌وگو خواهد شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر سیاست‌های بخش کشاورزی در ارمنستان بیشتر تولید محصولات ارگانیک و کشت گلخانه‌ای است. ما فرصت انتخاب می‌دهیم به روستاییان که کشاورزی یا تولید صنعتی انتخاب کنند و پتانسیل زیادی برای همکاری داریم.
وی افزود: من به‌صراحت اعلام کرده‌ام ارمنستان به تعهدات بین‌المللی پایبند است. شاید این منش در کوتاه‌مدت شر برای اقتصاد ارمنستان بوده ولی در درازمدت ثمره داشته است.
این مقام مسئول گفت: تحریم اقتصادی رقابت را ناعادلانه می‌کند و ارمنستان برای ارتباط با کشور همسایه فرصت رقابت را از دست می‌دهد و ضرر می‌کند.
معاون وزیر اقتصاد ارمنستان تأکید کرد: در حال حاضر واقع‌بینانه‌ترین شرایط همکاری این است که ما سال قبل فهرست اقلام موردنیاز ارمنستان را تهیه کردیم؛ امسال هم این فهرست تهیه خواهد شد و می‌توانیم با سازوکاری شفاف در اختیار اپراتورها قرار دهیم. اپراتورها این فهرست را در اختیار تولیدکننده و متقاضی قرار می‌دهد و تهاتر کالا انجام می‌شود. حتی این اپراتور می‌تواند ارتباط با کشور ثالث را تسهیل کند. این سازوکارها باعث می‌شود مشکلات اسناد و مجوزها حل شود؛ هزینه خدماتی کم شده و حلقه عرضه کالا توسعه یابد.
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام گمرک در طی ۱۲ ماه سال ۹۹ حجم تجارت خارجی ایران با همسایگان ۸۲ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۳۸۹ تن انواع کالا به ارزش ۳۶ میلیارد و ۵۰۲ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۸۶۹ دلار بوده است که از این میزان سهم صادرات محصولات ایران به کشورهای همسایه ۶۷ میلیون و ۸۴۱ هزارو ۲۱۳ تن برابر با ۲۰ میلیارد و ۳۵۷ میلیون و ۴۵۵ هزارو ۲۱۳ دلار بود که ۶۰ درصد وزن و ۵۸ درصد ارزش کل صادرات غیرنفتی ایران به جهان را شامل می شود.

دادلیکو

درباره ی nhjkgfs52893

مطلب پیشنهادی

عرضه مرغ در خارج از شبکه توزیع کشور به حداقل رسیده است

به گزارش ایرنا، جمشید گل‌پور روز چهارشنبه در جلسه هماهنگی نحوه ثبت اطلاعات گوشت مرغ درسامانه جامع تجارت وسامانه رهگیری …